חשיבותה של תוכנת אנטי וירוס
אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכישלונות או בעיות במחשבים הוא היעדר תוכנת אנטי-וירוס, או תוכנת אנטי-וירוס ששאינה מעודכנת. זה נושא שלעתים קרובות אנו מתעלמים ממנו ויש לו השלכות חמורות על תפקוד המחשב.

מהו וירוס?
וירוס הוא בדרך כלל חבוי, ויכול לעשות מספר דברים, שמשפיעים על פעולת המחשב.

להלן כמה דוגמאות:
• הוירוס מאט את פעילות המחשב.
• הוא גם יכול למנוע מאיתנו לאתחל את המחשב.
• גורם נזק למערכת או שינוי בדרך פעולתה ללא ידיעת הבעלים.
• משמש לגניבת פרטים אישיים.
• יכול לעבור ממחשב למחשב ברשת.
• תוקף מחשבים אחרים ברשת תוך שימוש במחשב כ"מארח".
• שולח הודעות בלתי מורשות.

ועוד...

כמו וירוס אנושי, וירוסים במחשב יכולים להיות מסוכנים ואפילו "להדביק" מחשבים אחרים. הם יכולים להתפשט בין מחשבים, ויכולים גם להיות מועברים באמצעות דואר אלקטרוני.

עם זאת, התפשטות הוירוסים אינה מוגבלת לתוכנה, הם יכולים גם להיות מועברים באמצעות כונני USB וסוגים אחרים של מדיה.

מהיכן מגיעים הוירוסים?

וירוסי מחשב הם תוכניות מחשב בדרך כלל זדוניות נכתבו כדי לגרום נזק למחשבים, לגנוב מידע או אפילו כסף. הם בדרך כלל נוצרו ע"י מתכנתים מיומנים שהחליטו להשתמש במיומנויות שלהם באופן שלילי. וירוסים מסוימים הם תוצר של מלחמות אגו. במילים אחרות, יש מתכנתים ש"כותבים" וירוסים רק כדי להוכיח שהם יכולים לפרוץ לאתר גדול או להשיג מידע פרטי. עם זאת, יש גם מתכנתים פליליים שיש להם כוונה הרבה יותר ערמומית.

אילו סוגים של וירוס יש?

לפעמים ההגדרה של מה מהווה וירוס אינה מוגדרת באופן ברור. באופן כללי וירוס כמעט תמיד פוגע בקבצים חיוניים במחשב.

ישנם סוגים אחרים של תוכנות זדוניות כמו תוכנות ריגול המשמשות לגניבת מידע מהמשתמש אבל לא יכול לפגוע במחשב.

סוגי הוירוסים כוללים:


  1. • תולעים: אלה הן תוכניות שמעתיקות את עצמן למחשבים אחרים ברשת. הם נוטות להאט את פעולת המחשב מכיון שהם צורכים חלק ממשאבי המחשב או את רוחב פס הגלישה.
    • סוסים טרויאניים: מבצעים פונקציות (לפעמים זדוניות) במחשב ללא ידיעת המשתמש.
    • Malware : מבחינה טכנית, אינה מסווגת כוירוס. זוהי תוכנה המשמשת לריגול אחר פעילות המשתמש במחשב ולאיסוף מידע אישי. יותר נפוצה בשם "רוגלה" (מלשון ריגול).

 אז מה עושה תוכנה אנטי-וירוס?

תוכנה אנטי-וירוס היא "השוטר" השומר על המחשב. היא שומרת על מחשב מפני איומים נכנסים, ומזהירה מפני איומים אפשריים למערכת. וירוסים חדשים "נכתבים" כל הזמן. תוכנת האנטי-וירוס חייבת להיות מעודכנת כל הזמן על מנת שתוכל לטפל באיומים האחרונים ולהתריע מפניהם. עלינו לוודא שהאופציה של עידכון מקוון תהיה מופעלת בתוך התוכנה כדי שנוכל לישון בשקט ולדעת שעשינו כל מה שניתן להגן על המידע הכל כך חשוב שלנו.

תוכנות אנטי וירוס היא חיונית!

מחשב ללא הגנה טובה מפני וירוסים הוא כמו הזמנה לפריצה ופגיעה במידע. האינטרנט של היום מספק דרכים רבות להתקפות וירוסים וישנם אלפי איומים. אסור לנו להמעיט בערכה וחשיבותה של תוכנת האנטי וירוס.